دوچرخه‌ها با توجه به محیط‌هایی که در آن استفاده می‌شوند، طراحی‌ خاصی دارند و همچنین جنسیت افرادی که از آن استفاده می‌کنند، به چندین دسته‌ی مختلف تقسیم می‌شوند.

در تقسیم‌بندی براساس نوع محیط قابل‌استفاده، دوچرخه‌ها بدین صورت شناخته می‌شوند:

دوچرخه شهری

دوچرخه‌های شهری معمولا دارای فریمی فلزی و سبک از جنس آلومینیوم و تایرهایی نازک و بدون آج هستند. این دوچرخه‌ها معمولا دنده یا کمک‌فنر ندارند. زاویه‌ فرمان نسبت به زین و همچنین فاصله‌ رکاب تا زین در این دوچرخه‌ها معمولا بیشتر از دوچرخه‌های کوهستان است که باعث خواهد شد کنترل دسته‌ فرمان به شکلی راحت انجام شود؛ در عین‌حال برای حرکت در مسیرهای طولانی، به رکاب‌زدن‌های مدوام نیاز نیست.

دوچرخه تفریحی

این دوچرخه‌ها گاهی حتی دنده هم ندارند و معمولا وضعیت نشستن روی آن‌ها کاملا عمودی و مشابه نشستن روی صندلی است. این دوچرخه‌ها مناسب مسافت‌های بسیار کوتاه، بدون سربالایی و سرپایینی و بدون نیاز به سرعت هستند.

دوچرخه توریستی

اشاره به دوچرخه‌ سواری در مسافت‌های بسیار طولانی دارد. از طی کردن چند روزه فاصله دو شهر گرفته تا حتی گاهی رکاب زدن چند ماهه بین قاره‌ها! دوچرخه‌هایی قدرتمند و پایدار هستند که همزمان با حداقل ابزار قابل تعمیر می­باشند. این دوچرخه‌ها معمولا جای پیچ کافی روی بدنه دارند تا بتوان چندین بطری آب، ترک بند جلو و عقب و تعداد قابل قبولی خورجین به آن متصل کرد. تایرهای این دوچرخه­ها معمولا بر خلاف تایرهای دوچرخه‌های کوهستان باریکتر است تا مقاومت کمتری روی جاده ایجاد کند. این دوچرخه ها برای جادها آسفالت فوق آلعاده می باشد.

دوچرخه­ های کورسی(جاده یا مسابقه­ ای):

 این مدل دوچرخه به سبب نازکی لاستیک­ها که اصطکاک با زمین را کم می­ کند  و فرمان پائین که اصطکاک با هوا و باد کم می­ کند  به سبب فرم قرار گرفتن دوچرخه سوار که خم می ­شود مناسب جاده های آسفالت و مسابقه می­ باشد.

بی ام ایکس

این دوچرخه‌ها مخصوص حرکات نمایشی ساخته شده‌اند و وضعیت خاص زین، اندازه کوچک، نبودن دنده و جاهایی برای قرار دادن پا در حین حرکات نمایشی، مشخصه‌های اصلی آن‌ها است. اگردنبال انجام حرکاتی شبیه فیلم زیر نیستید، این دوچرخه‌ها برای شما نیستند.

فت بایک

فت بایک یا همان دوچرخه‌های چاق، نسبتا تازه واردهای دنیای دوچرخه هستند. مشخصه اصلی آن‌ها، چرخ‌های بسیار عریضی است که به آن‌ها اجازه می‌دهد در مکان‌هایی که معمولا دوچرخه‌های دیگر در آن حرکت نمی‌کنند، گام بگذارند. منطقا باید در ساحل‌های شنی و برف دنبال این دوچرخه‌ها باشید هرچند که اصلا بعید نیست ظاهر قشنگشان باعث شود در شهر هم آن‌ها را مشاهده کنید. در کشورهای برفی فت بایک‌ها یکی از انتخاب‌های کسانی هستند که می‌خواهند در هر شرایط آب و هوایی سوار دوچرخه‌شان باشند.

دوچرخه هیبرید

دوچرخه‌های هیبرید به دوچرخه‌هایی گفته می‌شود که کاربردی شبیه به دوچرخه‌های کوهستان یا شهری دارند. درواقع این دوچرخه‌ها برای استفاده در هر دو محیط کاربرد دارند؛ با این تفاوت که نمی‌توان از آن‌ها برای کوه‌پیمایی استفاده کرد و تنها مناسب استفاده در دامنه‌ی کوه یا محیط‌هایی هستند که شیب کمتری نسبت به ارتفاعات کوهستان دارند. این دوچرخه‌ها ویژگی‌هایی نظیر دوچرخه‌های کوهستان دارند؛ فقط پهنای چرخ آن‌ها از دوچرخه‌های کوهستان کمتر است.

دوچرخه های کوهستان:

MTB

دارای 4 مدل مشهور می باشد که این دوچرخه ها دارای لاستیک زخیم و عاجدار می باشند که باعث بالا رفتن اصطکاک با زمین و حرکت بهتر در محیطهای کوهستانی شده و فرمان صاف که سبب کنترل بهتر به سبب دید بهتر و کمک فنر که ضربه ها را بگیرد و دنده های زیاد که بتواند در شیب های تند با کمک آن بالا برویم . و ترمزها مقاوم که در سراشیبی ها کوهستان عملکرد خوبی داشته باشد.

کراس کانتری(XC)

 این رشته به سربالائی رو بودن مشهور است و جزء یکی از پرطرفدارترین مدل­های دوچرخه کوهستان می­باشد از ویژگی­های منحصر به فرد آنها سبکی و دارا بودن کمک فنر در جلوی دوچرخه و زین باریک و دنده­های زیاد می­باشد که به راحتی شیب­ها را طی کرده و زین باریک در مسافت­های طولانی موجب اذیت فرد نمی­شود و کمک جلو ضرب­ها را می­گیرد. البته کمک وسط سبب اتلاف انرژی فرد در سربالایی می شود  ولی برای سرپائین فوق العاده است.

دانهیل(DH)

این رشته به سرپاینی رو بودن مشهور است و ویژگی­های خاص دوچرخه­های این رشته مقاوم بودن و در نتیجه سنگین بودن آنها است که در سراشیبی­ها کنترل آن به سبب سبک بودن از دست فرد خارج نشود دارای ترمزهای قوی دیسک روغن که سریع متوقف شود و لاستیکهای پهن که سطح اصطکاک بالا برود و از همه مهمتر تنه محکم که بر اثر سرعت بالا و فرودها چند متری نشکند، می­باشد. با این دوچرخه­ها از سربالایی نمی­توان بالا رفت و باید پیاده یا با ماشین به بالای کوه رفته و لذت سرعت در سرپاینی­ها و عبور از موانع و سنگلاخ­ها را ببرید . این رشته برای کسانی که جسارت بالا داشته و عشق سرعت و یا حضور در مسابقات را دارند مناسب است و در سرعت به اسکی شبیه می باشد البته لباس­های خاص خود را دارد که به سبب زمین خوردن فرد آسیب نبیند.

فری راید(Freeride)

مابین کراس کانتری و دانهیل و مناسب تورها و گشت گذار در طبیعت است. دارای هر دو کمک فنر در جلو و وسط دوچرخه می ­باشد. وزنی کمی سنگین­تر از کراس کانتری دارد . کاربردهای دو مدل را به طور متوسط دارا می­ باشد.

 

دوچرخه های تریال(TRIAL)

  این رشته هم تلفیقی از دوچرخه کوهستان با دوچرخه BMX به وجود آمده و علاقه مندان می توانند  با دوچرخه تریال حرکات نمایشی در محیط کوهستان و شهر را تجربه کنند. در تریال اصل بر تعادل است.  در این رشته دوچرخه سوار بیشتر با انجام حرکات تعادلی و جفت کشیدن ها ، دو چرخه را از روی یک مانع به روی مانعی دیگر می­پراند. این موانع هم می­توانند مصنوعی باشند مثل محیط­های شهری و پارک­ها و هم طبیعی مثل صخره­ها.

حوادث

30 درصد تصادفات در محل‌های حادثه‌خیز راه‌ها

شهریور 25, 1395 600
رییس پلیس‌راه راهور ناجا گفت: تصادفات جاده‌ای تنها در نقاط حادثه‌خیز سالانه حدود…

2 تصادف و 3 کشته

شهریور 10, 1395 701
سرهنگ اردشير جمشيدي راد در تشريح اين حوادث اظهار داشت: در 24 ساعته گذشته دو فقره تصادف در…

جزئیات 8 تصادف جمعه با 11کشته و 12 مجروح

شهریور 06, 1395 692
با سپري شدن آخرين روز هفته، ٨ تصادف مهم جاده اي را هم پشت سر گذاشتيم. گرچه بعضي از اين…

برخورد قطار با درخت در ایتالیا

مرداد 28, 1395 591
در برخورد قطار در جنوب فرانسه با تنه درخت ۵۰ تن مصدوم شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی…

5 کشته و زخمی بر اثر برخورد کامیون با پراید

مرداد 25, 1395 688
رییس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا : بر اثر برخورد کامیون با پراید یک تن…

26 کشته و زخمی بر اثر تصادف اتوبوس در کالیفرنیا

مرداد 16, 1395 570
براثر برخورد اتوبوس حامل 30 مسافر در کالیفرنیا با میله فلزی راهنمای مسیر، 26 تن کشته و…

فنی

وقتی که اجزا های ماشین یخ بزند چه کارهایی می توانیم بکنیم؟

30, -3443 6357
1-یخ زدن شیشه برای شروع آب را روی شیشه ها بریزید و آرام آرام تکه های یخ از بین می رود.…

علت خراب شدن باتری ماشین در چه مواردی است؟

30, -3443 271
1- به کار گرفتن باتری ماشین در هوای گرم درهوای گرم عمر(سنّ) باتری کم و کاهش میابد به همین…

انواع هواپیماها

30, -3443 329
برای اینکه بتوانید با انواع هواپیما ها آشنا شوید ابتدا به صورت تیتروار معرفی می شوند:…

ایران

توقف تولید 6 مدل وانت درکشور

شهریور 27, 1395 843
مردادماه سال جاری تولید 6 مدل وانت در خودروسازان داخلی متوقف شد.در این مدت تولید وانت…

ممنوعیت پرداخت نقدی به پارکبانان

شهریور 24, 1395 910
پارکبان‌ها سال‌هاست حاشیه‌های خیابان‌ها را قُرُق کرده‌اند و گوش به زنگ صدای ترمز…

طرح دو فوریتی حفظ سامانه کارت هوشمند سوخت

شهریور 10, 1395 805
حسینعلی حاجی‌ دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حفظ سامانه کارت…

رنگ و بوی سیاسی برخی انتصابها در شرکتهای خودرویی

شهریور 09, 1395 769
در آستانه دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، برخی انتصابها در بنگاه‌های اقتصادی رنگ…

اجرایی نشدن مصوبه مجلس توسط دولت

شهریور 07, 1395 809
بند (ح) تبصره 14 لایحه بودجه سال جاری شاید مهمترین قسمت لایحه بودجه بود که دولت آنرا…

نمایشگاه ایران رایدکس و ایجاد زیر ساخت موتورهای برقی وهیبریدی

شهریور 01, 1395 876
فریبا خاک‌زاد، در نشست خبری سومین نمایشگاه بین المللی ایران رایدکس، اظهار کرد: در حال…

جهان

ماشین

فروردين 26, 1399 5613
تک نفره : در نگاه اول جذاب نیست بلکه باید ، سوار آن شوی تا جذابیتش را

خودر های کلاسیک

اسفند 21, 1398 281
یکی از پرطرفدارترین ماشین ها ، پورشه ی 119 بوده است. ماشین کلاسیک وقدیمی : ماشین قدیمی…

کشتی (تایتانیک)

اسفند 20, 1398 406
در مورد کشتی تایتانیک : تایتانیک یک کشتی بخار بسیار بزرگی بود. این تایتانیک در یک سفر از…

خودروی جدید رونالدو

تیر 26, 1395 496
رونالدو ستاره فوتبال جهان که اخیراً کاپ قهرمانی مسابقات فوتبال یورور2106 را بالای سر برده…