علمی

بانک اطلاعات خودرو/ در صورت استفاده صحیح و رعایت چند نکته مهم، میتوان از هزینه های سرسام آور پیشگیری کرد و عمر طولانی گیربکس را تا دو برابر تضمین نمود. 

1- از تعویض حالت گیربکس (P, R, N, D) در زمان حرکت خودداری کنید. عمل مکانیکی تعویض حالتهای مختلف گیربکس اتوماتیک، با کمک تعدادی کلاچ و نوار قرارگرفته درون گیربکس صورت میگیرد. این کلاچ‌ها و نوارها دارای موادی هستند که با ایجاد اصطکاک، عمل تعویض حالت دنده را میسر میسازند. درصورتیکه همواره پیش از تعویض حالت دنده، کاملاً به حالت سکون درآمده و ترمز را فشار دهید؛ بدون تردید با این مکانیسم، اتومبیل شما بیشتر عمر خواهد کرد.
2- در حالت خلاص (Neutral) رانندگی نکنید. خلاص کردن گیربکس اتوماتیک روی سراشیبی باعث کاهش مصرف سوخت خودروی شما نخواهد شد.خودروهای دنده اتوماتیک پیشرفته تر بهاندازهای هوشمند هستند که در سرازیری سوخترسانی را به موتور کم کرده و موجب کاهش در مصرف سوخت میشوند. 
3- هرگز به بهانه شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید. نگه داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب D برای راه افتادن میتواند خسارت و آسیب جبران ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد نماید. 
4- قبل از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک) را درگیر نکنید. اکثر خودروهای گیربکس اتوماتیک جدید به شما اجازه انتخاب وضعیت پارک را در حال حرکت نمیدهند.
5- عدم توجه به سرویس های دوره ای گیربکس اتوماتیک. عملکرد دنده های خورشیدی و تورک کانورتر در گیربکس اتوماتیک با وجود روغن ارتباطی مستقیم دارند. اجزا و متعلقات داخلی گیربکس اتوماتیک در زمان استفاده به دمای بسیار بالایی می رسند و در صورت کافی نبودن روغن، عدم تعویض و ریختن روغن اشتباه؛ احتمال وارد شدن آسیب جدی به مکانیزم آن وجود دارد. 

در حالت ایده آل بهتر است پس از هر 5000 کیلومتر کارکرد، میزان سطح روغن گیربکس اتوماتیک به وسیله گیج یا نشانه روغن تعبیه شده بررسی شود و توصیه میشود برای خودروهای عام مورد استفاده شهری روغن گیربکس اتوماتیک پس از هر 24 ماه یا 50 هزار کیلومتر (هرکدام زودتر اتفاق افتاد) تعویض شود.

منبع:آخرین خبر

در دنیا خودروهای زیادی وجود دارد که می تواند توجه خیلی ها را به خود جلب کند اما این 3 خودرو از آن محصولاتی است که با داشتن پیشرفته ترین فناوری ها همه دلشان می خواهند داشته باشند.

کلیک- امروزه مردم دنیا با تکنولوژی‌ های بسیار جدیدی روبرو هستند و با کلی اطلاعات که در جهان اینترنت هر صدم ثانیه در حال انتشار است. از یک ویدیوی بازی یک گربه خانگی گرفته تا بازی با یک هیولای ترسناک. اما صحبت ما در اینجا تکنولوژی ‌های واقعی هستند که می ‌توانند با تاثیر عمیق خود باعث متحول شدن جهان شوند. مثل خودرو سازانی که تلاش می ‌کنند هر آنچه را ممکن است روی محصولات چهار چرخ خود انجام دهند.

مثل سه خودروی پیشرفته ای که امروز می خواهیم از آن ها صحبت کنیم و الان در بازار وجود دارند. در ساخت هیچ یک از این خودرو ها از اورانیوم کربنیزه شده استفاده نشده و هیچ کدام نیز از تریلیتیوم (ماده‌ خیالی موجود در فیلم (Star-Trek) برای حرکت کردن استفاده نمی‌ کنند؛ اما این پنج خودرو پیشتازان کنونی تکنولوژی هستند. در ادامه شما را با این پنج خودرو که از نظر فناوری چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند آشنا می کنیم.

ولوو  XC90

Untitled-1.jpg

ولوو این محصول را به تازگی روانه‌ بازار کرده است. ساخته ای که با ورودش حسابی غوغا به پا کرده. این محصول با ترکیب طراحی زیبا، امکانات رفاهی فراوان و مهم‌تر از همه جدیدترین تکنولوژی‌ها محصولی فوق العاده را ساخته است. هر چند این محصول معمولی‌ ترین و نرمال‌ ترین خودرو بین این ۵ خودرو برتر است اما ولوو XC90 قطعا یکی از آینده نگر ‌ترین خودرو هایی است که امروزه در جاده‌ ها تردد می‌کند.

در داخل کابین این خودرو یک صفحه نمایش بزرگ از نوع لمسی در کنسول مرکزی نصب شده که می‌توان بسیاری از امکانات خودرو را با آن کنترل کرد. از طرفی در صفحه نشان دهنده ها نیز از انواع دیجیتالی استفاده شده است.

غیر از این، این خودرو امکانات ایمنی و رفاهی دیگری نیز دارد که می توان بین آن ها به سیستم کمکی پارک و سیستم هشدار ترافیک پیش رو اشاره کرد.

اگر این مواردی که گفته شد برایتان کافی نباشد بد نیست بدانید که ولوو XC90 به طیفی از پیشرانه ‌های بسیار قوی نیز تجهیز شده. پیشرفته ‌ترین این پیشرانه ‌ها مدل T8 هیبریدی است که از یک پیشرانه‌ ۲ لیتری بنزینی و یک پیشرانه‌ برقی ۸۰ اسب بخاری تشکیل شده. مجموع قدرت این مجموعه‌ هیبریدی معادل ۴۰۰ اسب بخار و گشتاور آن نیز ۵۷۸ نیوتن متر است.

تسلا مدل X

Untitled-2.jpg

در این لیست باید جدید ترین محصول کالیفرنیا را نیز اضافه کنیم. تسلا مدل ایکس، شاسی بلند لوکس این سازنده‌ خودرو های برقی به حساب می ‌آید که تکنولوژی‌ های موجود در آن بیشتر به فیلم ‌های علمی تخیلی شباهت دارند. یکی از جذاب ‌ترین امکانات این خودرو سیستمی است که (Bioweapon Defense Mode) یا حالت دفاع در برابر سلاح میکروبی نام دارد.

 این سیستم مانع ورود ذرات مضر به داخل کابین می شود و برای این کار از فیلتر های (HEPA) استفاده می‌ کند که جزو تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به حساب می آید. ویژگی جالب دیگر  این خودرو درب های آن است که مثل بال‌ های عقاب باز شده و به خودروی DwLorean شباهت دارند.

مجموعه‌ مولد نیروی تمام الکتریکی این خودرو به شاسی بلند تسلا این توانایی را می دهد که تا در عرض ۳.۲ ثانیه به مرز یکصد کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

همچنین باید به سیستم رانندگی خودکار اختصاصی تسلا با نام اتو پایلوت اشاره کرد. هر چند این سامانه در ماه ‌های اخیر جنجال زیادی به پا کرده است اما همچنان اولین انتخاب کسانی است که به به سراغ اینگونه سیستم‌ ها می ‌روند.

 

بی ام و i8

Untitled-3.jpg

بی‌ام‌ و i8 از آن خودرو های است که به دلیل خطوط هندسی برجسته و تناسب شگفت ‌انگیزی که دارد بسیار جذاب بوده و تا ۵۰ سال آینده هم در فیلم‌ ها دیده می شود. تصور کنید ویل اسمیت برای نبرد با موجودات فضایی از این خودرو استفاده کند. این خودرو ها با مواد خوبی ساخته شده و کاهش وزن و همخوانی با خصیصه‌ های اسپرتی خودرو از موادی چون آلومینیوم و پلاستیک تقویت شده با فیبر کربن استفاده شده است.

این خودرو مجهز به یک پیشرانه‌ سه سیلندر بنزینی به حجم ۱.۵ لیتر است که نیروی خود را به محور عقب انتقال می‌ دهد. یک الکترو موتور نیز در بخش جلو وجود دارد که نیروی خود را به محور جلو منتقل می ‌کند. مجموع قدرت این پیشرانه‌ ها برابر با ۳۶۲ اسب بخار و گشتاور آن ‌ها معادل ۵۶۹ نیوتن متر است. چنین نیروی برای دستیابی i8 به سرعت یکصد کیلومتر بر ساعت در کمتر از ۴ ثانیه کافی است و می ‌تواند این خودرو را به حداکثر سرعت ۲۵۰ در ساعت برساند. باید اشاره کنیم که بی‌ام‌ و i8 می تواند در حالت تمام برقی تا مسافت ۳۵ کیلومتر حرکت کند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان، سوخت سبز که مخلوطی از اتانول با بنزین ، بیوفیول(\\\' biofuel\\\' ) است را یکی از بهترین جایگزین ها برای بنزین در وسایل نقلیه جهت کاهش آلودگی هوا دانست. عباس المدرس اظهار کرد: اتانول بر خلاف سایر مواد اکسیژن زا مانند سرب (آلاینده هوا) و ام تی بی ای (آلاینده آب های زیر زمینی و سرطان زا ) هیچگونه آلایندگی ندارد.


 

وی گفت: اتانول تولیدی در کشور از ملاس نیشکر و چغندر قند به اندازه ای است که تنها به مصارف پزشکی و صنعتی می رسد و امکان توسعه کشت این گیاهان به علت مسائل موجود در مراحل کاشت، داشت و برداشت وجود ندارد و در نتیجه کشور با کمبود شکر و ملاس مواجه است.
المدرس اضافه کرد: حدود نیمی از شکر مورد نیاز و ملاس وارد می شود.

وی افزود: گیاه سورگوم شیرین به عنوان یک گیاه صنعتی برای تولید اتانول کشت می شود و به دلیل اینکه این گیاه مصرف غذایی ندارد، آبیاری آن با پساب فاضلاب میسر است.

المدرس گفت: گیاه سورگوم شیرین مقاوم به خشکی و شوری بوده و می توان آنرا در زمین های حاشیه ای با ویژگی های نامناسب مانند خاک های شور، بافت نا مناسب و خشک کشت نموده و با پساب فاضلاب آبیاری نمود.

عضو هیات علمی گروه زیست شناسی دانشگاه اصفهان عنوان کرد: خودروها منبع بیش از 70 درصد آلودگی های هوا هستند، همچنین آلودگی های ناشی از مصرف سوخت خودروها در ایران سه برابر کشورهای اتحادیه اروپا است.

المدرس افزود: این در حالی است که تردد وسایل نقلیه دراین کشورها چهار برابر ایران است.
وی اظهار کرد: هر دستگاه موتور سیکلت در ایران معادل 8 خودرو آلودگی ایجاد میکند و 80 درصد مرگ و میر در کشور ناشی از آلودگی های هوا است و جای تعجب نیست که سرطان و بیماری های تنفسی دومین وسومین علت مرگ و میر در ایران بوده و سیر صعودی دارند.

المدرس اعلام کرد: آمارها نشان میدهد، آلودگی های هوا در شهر اصفهان نسبت به سایر شهرها بیشتر و این امر به دلیل مشکلات احتراق سوخت است.

وی گفت: در سال 93، شهر اصفهان با داشتن شاخص آلودگی ٢٩/٧٥ سومین شهر آلوده ایران بود.
این عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه در سال 93 طرح تحقیقات تولید سوخت های زیستی از گیاهان پر انرژی در این دانشگاه پایان یافت ، افزود: این طرح برای تولید انبوه، آماده سرمایه گذاری است.

عضو کمیسیون حمل و نقل، محیط زیست و فناوری اطلاعات شورای اسلامی شهر اصفهان در این نشست گفت: استفاده از اتانول و سوخت سبز می تواند تا 90 درصد از آلاینده های جوی را کاهش دهد و این سوخت مهمترین راهکار برون رفت از چالش آلودگی هواست.

نورالله صلواتی تاکید کرد: در حال حاضر آلودگی هوای اصفهان بزرگترین معضل و دغدغه این شهر است و باید به سمت استفاده از سوخت سبز رفت.

وی با بیان اینکه حساس ترین مرحله برای استفاده از سوخت سبز، مخلوط اتانول با بنزین است، افزود: مسئولان استانداری، مدیریت شهری، جهاد کشاورزی، شرکت پخش و پالایش، سازمان آب و فاضلاب، علوم پزشکی، محیط زیست، اتاق هم اندیشی و فکر استان، ستاد کاهش آلودگی هوا و سرمایه گذاران باید دست به دست هم بدهند تا این مهم تحقق یابد.

صلواتی گفت: اکنون در کشورهای زیادی از سوخت سبز برای کاهش آلاینده های جوی استفاده می شود و باید در ایران نیز مورد استفاده قرار گیرد.

منابع عمده تولید اتانول در دنیا نیشکر (برزیل)، ذرت (امریکا)، گندم (اروپا) و ملاس نیشکر(هندوستان) است.
در کشور ما این محصولات به مصرف انسان و یا تغذیه دام رسیده و نمی توان از انها اتانول تولید نمود.
از محصولات جانبی گیاه سورگوم شیرین، پس از تولید اتانول می توان گاز متان تولید نموده در وسایل نقلیه گاز سوز (سی ان جی) مصرف نمود و یا همزمان برق و حرارت تولید کرد. همچنین محصول جانبی نهائی کود آلی است که در کشاورزی مصرف می شود

 

 

.

برگرفته از سایت ایمان نیوز

حوادث

30 درصد تصادفات در محل‌های حادثه‌خیز راه‌ها

شهریور 25, 1395 600
رییس پلیس‌راه راهور ناجا گفت: تصادفات جاده‌ای تنها در نقاط حادثه‌خیز سالانه حدود…

2 تصادف و 3 کشته

شهریور 10, 1395 701
سرهنگ اردشير جمشيدي راد در تشريح اين حوادث اظهار داشت: در 24 ساعته گذشته دو فقره تصادف در…

جزئیات 8 تصادف جمعه با 11کشته و 12 مجروح

شهریور 06, 1395 692
با سپري شدن آخرين روز هفته، ٨ تصادف مهم جاده اي را هم پشت سر گذاشتيم. گرچه بعضي از اين…

برخورد قطار با درخت در ایتالیا

مرداد 28, 1395 591
در برخورد قطار در جنوب فرانسه با تنه درخت ۵۰ تن مصدوم شدند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی…

5 کشته و زخمی بر اثر برخورد کامیون با پراید

مرداد 25, 1395 688
رییس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا : بر اثر برخورد کامیون با پراید یک تن…

26 کشته و زخمی بر اثر تصادف اتوبوس در کالیفرنیا

مرداد 16, 1395 570
براثر برخورد اتوبوس حامل 30 مسافر در کالیفرنیا با میله فلزی راهنمای مسیر، 26 تن کشته و…

فنی

وقتی که اجزا های ماشین یخ بزند چه کارهایی می توانیم بکنیم؟

30, -3443 6358
1-یخ زدن شیشه برای شروع آب را روی شیشه ها بریزید و آرام آرام تکه های یخ از بین می رود.…

علت خراب شدن باتری ماشین در چه مواردی است؟

30, -3443 271
1- به کار گرفتن باتری ماشین در هوای گرم درهوای گرم عمر(سنّ) باتری کم و کاهش میابد به همین…

انواع هواپیماها

30, -3443 330
برای اینکه بتوانید با انواع هواپیما ها آشنا شوید ابتدا به صورت تیتروار معرفی می شوند:…

ایران

توقف تولید 6 مدل وانت درکشور

شهریور 27, 1395 843
مردادماه سال جاری تولید 6 مدل وانت در خودروسازان داخلی متوقف شد.در این مدت تولید وانت…

ممنوعیت پرداخت نقدی به پارکبانان

شهریور 24, 1395 910
پارکبان‌ها سال‌هاست حاشیه‌های خیابان‌ها را قُرُق کرده‌اند و گوش به زنگ صدای ترمز…

طرح دو فوریتی حفظ سامانه کارت هوشمند سوخت

شهریور 10, 1395 805
حسینعلی حاجی‌ دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی گفت: حفظ سامانه کارت…

رنگ و بوی سیاسی برخی انتصابها در شرکتهای خودرویی

شهریور 09, 1395 769
در آستانه دور دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری، برخی انتصابها در بنگاه‌های اقتصادی رنگ…

اجرایی نشدن مصوبه مجلس توسط دولت

شهریور 07, 1395 809
بند (ح) تبصره 14 لایحه بودجه سال جاری شاید مهمترین قسمت لایحه بودجه بود که دولت آنرا…

نمایشگاه ایران رایدکس و ایجاد زیر ساخت موتورهای برقی وهیبریدی

شهریور 01, 1395 876
فریبا خاک‌زاد، در نشست خبری سومین نمایشگاه بین المللی ایران رایدکس، اظهار کرد: در حال…

جهان

ماشین

فروردين 26, 1399 5613
تک نفره : در نگاه اول جذاب نیست بلکه باید ، سوار آن شوی تا جذابیتش را

خودر های کلاسیک

اسفند 21, 1398 281
یکی از پرطرفدارترین ماشین ها ، پورشه ی 119 بوده است. ماشین کلاسیک وقدیمی : ماشین قدیمی…

کشتی (تایتانیک)

اسفند 20, 1398 406
در مورد کشتی تایتانیک : تایتانیک یک کشتی بخار بسیار بزرگی بود. این تایتانیک در یک سفر از…

خودروی جدید رونالدو

تیر 26, 1395 496
رونالدو ستاره فوتبال جهان که اخیراً کاپ قهرمانی مسابقات فوتبال یورور2106 را بالای سر برده…